Our product range includes a wide range of virgin remy human hair, raw wavy hair, indian virgin hair, remy hair extension, single donor bulk hair and single donar natural wave.





₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Human Hair |
| Type Of Packing | Plastic |
| Gender | Female |
| Length (Inches) | 10inch to 30inch |
| Hair Grade | Human hair |
| Washable | Yes |
| Pack Size | 10inch to 30inch |
| Brand | B.I.R |
| 100grams | Customised possible |








₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packing | Plastic |
| Hair Grade | Human Hair Single Donor |
| Hair texture | Curly, Straight, Natural Temple Hair |
| Length | 10 Inch To 30 Inch |
| Washable | Yes |
| Condition | Raw Hair Only |
| Material | Human Hair |
| Pack Size | Plastic |
| Brand | B.I.R |






₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packing | Plastic |
| Packaging Size | 10inch to 30inch |
| 100grams each | 10inch to 30 inch and above |



₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Humanbhair |
| Hair Texture | Curly |
| Hair Grade | Human hair |
| Color | Black |
| Brand | B.I.R |
| Packaging Size | 100grams |
| Usage/Application | Wholesale |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |





₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Usage/Application | Wholesale |
| Hair Type | Wavy Hair |
| Color | Dark Brown |
| Gender | Women |
| Type Of Packaging | Polybag |
| Length | 48inch |
| Usage | Parlour |
We are offering a wide range of SINGLE Donor Hair to our clients.
Specifications:
Type: SINGLE Donor Hair
Material: Human Hair
Size: from 8" to 35"
Weight: 100 grams each
Grade: 9A




₹ 1900 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Usage/Application | Parlour |
| Hair Type | Wavy Hair |
| Color | Brown |
| Gender | Women |
| Type Of Packaging | Polybag |
| Length | 10inch to 40inch |
We are offering a wide range of natural wave to our clients.We are dealing in Exports mainly in USA, Italy, France, Canada, Gremany,UK and in other European countries.
Specifications:
Size: from 8" to 20-32"
Weight: 100 grams each
Type: Braiding Lose Hair
Color: Black
Grade: temple hair





₹ 3600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packaging | Poly bags |
| Weight | 100grams |
| Brand | Single Donor |
| Packaging Size | Plastic |
| 100grams each | 10inch to 30inch |
100% raw single donor hair .
Soft in texture.
Easy to use.
Can be colored and washed.
Cuticle aligned.

₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Hair Type | Virgin |
| Hair Length | 8-32 Inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Application | Weaving |
| Hair Origin | Indian |
| Bundle Weight | 100 g |
| Processing | Unprocessed |
Specifications:




₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Brand | B.I.R |
Specifications:


₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Hair Length | 10-32 Inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Type | Virgin |
| Hair Grade | Single Drawn |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Application | Weaving |
| Bundle Weight | 95-100 g |
| Hair Origin | Indian |
This extensions can make you feel blessed as its front single girl hair and it comes from temple .
Features:










₹ 3600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |



₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | natural color |
| Brand | B.I.R |
| Pack Size | 10inch to 30inch |
| 10inch to 30inch | 100grams each |





₹ 3800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packaging | Poly bags |
| Weight | 100grams |
| 100grams | 10inchto30inch |


₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |

₹ 2900 / KgGet Latest Price
| Hair Type | Virgin |
| Hair Length | 8-32 Inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Color | Natural Brown |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Application | Wig Making, Weaving |
| Hair Origin | Indian |
| Bundle Weight | 100 g |
| Processing | Unprocessed |



₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |


₹ 2000 / PieceGet Latest Price

₹ 2600 / PieceGet Latest Price
Specifications:










₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Is It Washable | Washable |
| Material | Human Hair |
| Condition | 100% human hair extensions with cuticles |
| 10inch to 30inch | 100grams each |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Hair Type | Human Hair |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Length | 8-32 Inch |
| Weft Type | Hand Tied Weft |
| Color Shade | Natural Black |
| Hair Origin | Indian |
| Hair Weight | 100 g |
| Application | Weaving |
| Hair Grade | 9A |
| Processing | Colored |

₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | B.I.R |
| Pack Size | 10inch to 30inch |
| Color | 1B |




₹ 5000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |


₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |



Abhishek Bakshi (Director)
Blessing Indian Remy Hair Exports Private Limited
Third Floor, House No-18, Plot No-71/7,A-18, Rama Road, Kirti Nagar, New Delhi - 110015, Delhi, India





















