Pioneers in the industry, we offer south indian body wave hairs, indian temple bulk hair, deep curly hair, south indian loose wave hair, raw curly hair extensions and raw indian hair from India.





₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Hair Grade | Virgin |
| Length | 8-35 Inch |
| Texture | Wavy |
| Extension Type | Weft |
| Hair Color | Natural Black |
| Weight per Bundle | 100 g |
| Hair Source | Indian |
| Hair Processing | Unprocessed |
| Lace Type | Transparent Lace |





₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Human hair |
| Hair Texture | Wavy |
| Color | Black |
| Brand | B.I.R |
| Packaging Size | 10inch to 30inch |
| Hair Grade | Human hair |
| Usage/Application | For any wholesale dealers |
| Type Of Packaging | Poly Bag |







₹ 3000 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Pack |
| Material | Remy Human Hair |
| Curl Pattern | Deep Curl |
| Attachment Type | Weft |
| Hair Length | 8-32 Inch |
| Hair Color | Natural Black |
| Set Content | Single Piece |
| Bundle Weight | 100 g |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Usage | Personal |
We are offering a wide range of South Indian Hair to our clients.
Specifications:




₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Hair Length | 8-32 Inch |
| Hair Texture | Wavy |
| Hair Grade | Single Drawn |
| Hair Color | Natural Black |
| Hair Weft | Machine Weft |
| Hair Origin | Indian |
| Application | Weaving |
| Bundle Weight | 100 g |
| Processing | Unprocessed |
Specifications:





₹ 3600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packaging | 10inch to 30inch |
| Brand | Single Donor |
| Packaging Size | Plastic ( can be customized) |
| 100grams each | 10inch to 30inch above 30inch is customized order |
Natural hair textures
Curly, wavy, deep wave.
100% raw hair.
Can be dyed and washed.
Soft in texture .





₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Wholesale |
| Hair Type | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Women |
| Type Of Packaging | Customised |
| Packaging Size | 10 inch to 30inch |
| Length | Above 24inch |




₹ 3600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Hair Type | Wavy Hair |
| Hair Extension Type | Human Hair |
| 10inchto30inch | 100grams |













₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Wholesale |
| Hair Type | Deep Wavy |
| Color | Natural |
| Gender | Women |
| Type Of Packaging | Polybag |
| Packaging Size | 10inch to 30inch |
| Length | 10inch to 30inch |
| 100grams | Weight |










₹ 2300 / PieceGet Latest Price


₹ 2000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Remy Human Hair |
| Curl Pattern | Body Curl |
| Attachment Type | Clip In |
| Hair Length | 10 Inch-32 inch |
| Hair Color | Natural Black |
| Set Content | Single Piece |
| Bundle Weight | 90 g |
| Hair Origin | Indian Hair |
| Usage | Salon, Personal |
When we are talking about raw hair means from single donar, which you can check the cuticles. And shine and softness will bring you on a girly world.
Size :10inch to 32inch
Grade:9A
Weight:100 grams


₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Black |
| Type Of Packing | Box |
| Usage | Personal |
| I deal in | New Only |
| Size | 12 inch to 30 inch |
| Weight | 100 grams |



₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |





₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | B.I.R |
| Usage/Application | Wholesale |
| Color | Natural |


₹ 5000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Color | Natural brown |
| Type Of Packing | Plastic |
| Hair Grade | Temple hair |
| Hair texture | Long, Natural Temple Hair, Straight, Curly |
| Length (inches) | 38inch |
| Material | Human Hair |
| Brand | B.I.R |
| Gender | Female |
| 10inch to 40inch | 100grams |


₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packing | Plastice |
| Weight | 100 grams |
| Hair Type | Temple Hair |
| Grade | Temple Hair |
| Style | Natural Curls |
| Size | 10inch to 30inch |

₹ 2800 / PIECEGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 PIECE |
| Material | human hair |
| Hair Texture | Curly |
| Color | Black |
| Hair Grade | Raw curly hair |
| Usage/Application | Parlour |
| Type Of Packaging | Plastic Packaging |
| Brand | B.I.R |
We are offering a wide range of SOUTH INDIAN LOOSE Hair to our clients. We are dealing in Exports mainly in USA, Italy, France, Canada, Gremany and in other European countries.
Specifications:


₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price


₹ 1200 / PieceGet Latest Price
Specifications:


₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color | Natural |
| Type Of Packing | Plastic |
| Pack Size | 10inch to 30inch |

₹ 4000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | B.I.R |
We at BIR, offer a wide range of SOUTH INDIAN Hair.
We strive to keep up HIGH QUALITY STANDARDS throughout our offerings. And, for attaining this goal, we make use of SUPERIOR GRADE RAW MATERIALS for manufacturing the same.
Raw Indian temple hair is the highest quality of human hair in the hair industry. They are available in different textures like straight, wavy, natural curly, deep curly, body wave, deep wave etc.
Specifications:
Size: from 8" to 36"
Weight: 100 grams each
Type: SOUTH INDIAN Hair
Grade: human hair

₹ 3000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
We are offering a wide range of Curly Hair to our clients.
Specifications:

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Brand | B.I.R |
We are offering a wide range of water wave and Wavy Curly Hair to our clients.
Specifications:




₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Wholesale |
| Color | Natural |
| Type Of Packaging | Poly bags |
| Brand | B.I.R |
Specifications:
Abhishek Bakshi (Director)
Blessing Indian Remy Hair Exports Private Limited
Third Floor, House No-18, Plot No-71/7,A-18, Rama Road, Kirti Nagar, New Delhi - 110015, Delhi, India






















